Tagi: , , ,

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Prospekt informacyjny stanowi immanentny element umowy deweloperskiej i nie może być w żadnym punkcie z nią sprzeczny. Zgodnie z art. 17 ustawy deweloperskiej sprzedający ma obowiązek sporządzić prospekt oraz udostępnić go każdej zainteresowanej osobie, w tym potencjalnemu kupującemu.

Czytaj dalej » „Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?”

Tagi: , , ,

Odpowiedzialność dewelopera za wady lokalu a nowa ustawa deweloperska

Jednym z najbardziej newralgicznych oraz stresujących aspektów nabycia nieruchomości od dewelopera jest kwestia ewentualnych wad fizycznych lokalu lub budynku. Co, jeśli odkryjemy, że ściany są nierówne, kanalizacja jest niedrożna, a w gniazdkach brakuje napięcia?

Czytaj dalej » „Odpowiedzialność dewelopera za wady lokalu a nowa ustawa deweloperska”

Tagi: , ,

„Lex deweloper” obowiązuje już trzy lata i… nie działa? Konsekwencje specustawy mieszkaniowej

W dniu 22 sierpnia 2018 r. weszła w życie ustawa o ułatwianiu w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, potocznie nazywana „lex deweloper”. Głównym założeniem tej specustawy mieszkaniowej było ograniczenie barier administracyjno-prawnych w zakresie budowy mieszkań dla osób należących do grup społecznych o umiarkowanych dochodach. Jak to wpłynęło na rynek nieruchomości?

Czytaj dalej » „„Lex deweloper” obowiązuje już trzy lata i… nie działa? Konsekwencje specustawy mieszkaniowej”

Tagi: , , , , ,

Jak najmniej stracić na Polskim Ładzie, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?

Wejście w życie tzw. Polskiego Ładu zmusiło większość przedsiębiorców do przemyślenia formy prowadzonej działalności gospodarczej i poszukiwania sposobów na optymalizację podatkową. Czy istnieje jeden uniwersalny sposób na minimalizację skutków wprowadzonych do polskiego systemu podatkowego?

Czytaj dalej » „Jak najmniej stracić na Polskim Ładzie, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?”

Tagi: , ,

Co zmienia ustawa deweloperska? Najważniejsze zmiany z punktu widzenia dewelopera

Dotychczas obowiązująca ustawa deweloperska z 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego ustanowiła ochronę praw nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego. Wprowadzenie tej regulacji było odpowiedzią na negatywne wydarzenia na rynku nieruchomości w latach poprzedzających jej uchwalenie.

Czytaj dalej » „Co zmienia ustawa deweloperska? Najważniejsze zmiany z punktu widzenia dewelopera”

Tagi: ,

Polski Ład. Na przedsiębiorców czekają podwyżki podatków

Polski Ład, jaki jest, każdy widzi. Percepcja na ów rzekomy ład nie jest spójna wśród Polek i Polaków. Jak to często u nas bywa – jedni chwalą, a drudzy narzekają. W praktyce też, gdyby spytać przechodniów, o co w tym wszystkim chodzi, zapewne mało kto ów Polski Ład w ogóle rozumie (abstrahując, że nieliczni przeczytali komplet ustaw go wprowadzających).

Czytaj dalej » „Polski Ład. Na przedsiębiorców czekają podwyżki podatków”

Tagi: , , ,

Poradnik Bezpiecznego i świadomego inwestowania cz. II – Co trzeba wiedzieć, aby bezpiecznie inwestować bezpośrednio w nieruchomości?

Inwestycje w nieruchomości są uważane za jedne z najbezpieczniejszych na rynku. Wielu ludzi marzy, aby zostać rentierem. Uzyskiwanie pasywnego dochodu pozwala bowiem na poczucie bezpieczeństwa finansowego. Inwestycje w nieruchomości stały się ostatnimi laty jednymi z najbardziej pożądanych. Według Finansowego Barometru ING dotyczącego sytuacji mieszkaniowej Polaków z listopada 2020 roku, aż 46% Polaków uważa, że ceny nieruchomości nigdy nie spadają. Wydarzenia związane z pandemią COVID-19 spowodowały, co prawda wzrost w stosunku do lat ubiegłych udziału osób, które nie zgadzają się z tym stwierdzeniem, ale ciągle jest to tylko 34%. Czy rzeczywiście tak jest?

Czytaj dalej » „Poradnik Bezpiecznego i świadomego inwestowania cz. II – Co trzeba wiedzieć, aby bezpiecznie inwestować bezpośrednio w nieruchomości?”

Tagi: , ,

Doradca kredytowy – czy warto szukać finansowania z jego pomocą?

Każda osoba, która stara się o finansowanie zdaje sobie sprawę, że jest to stosunkowo trudne. Wszystkie instytucje w zależności od sytuacji wymagają różnego rodzaju dokumentów, które będą stanowiły podstawę podjęcia decyzji o finansowaniu. Często procesowanie wniosku jest monotonne, żmudne i wymaga bardzo dużo zaangażowania.

Czytaj dalej » „Doradca kredytowy – czy warto szukać finansowania z jego pomocą?”

Tagi: ,

Jak liczyć odsetki, czym one właściwie są i kto ustala ich wysokość?

Pożyczanie pieniędzy na procent to określenie, które funkcjonuje w naszym języku. Daje świadomość, że za pożyczone środki trzeba zapłacić. Instytucje finansowe, aby pozostać rentowne pożyczają pieniądze za opłatą. Jak wysoki może być taki „procent”? Od czego to zależy? Zacznijmy od dowiedzenia się czym są odsetki.

Czytaj dalej » „Jak liczyć odsetki, czym one właściwie są i kto ustala ich wysokość?”