Tagi: , ,

Czy przy obecnej inflacji nadal opłaca się inwestować w nieruchomości?

Galopująca inflacja sprzyja myśleniu o zabezpieczeniu kapitału. Istnieją różnorodne sposoby na osiągnięcie tego celu. Zakup papierów wartościowych, metali szlachetnych, dzieł sztuki, a także inwestycje w nieruchomości. Ta ostatnia forma jest szczególnie popularna w Polsce. Pozostaje jednak pytanie – czy w obliczu galopującej inflacji nadal warto inwestować w nieruchomości?

Czytaj dalej » „Czy przy obecnej inflacji nadal opłaca się inwestować w nieruchomości?”

Tagi: , , ,

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Prospekt informacyjny stanowi immanentny element umowy deweloperskiej i nie może być w żadnym punkcie z nią sprzeczny. Zgodnie z art. 17 ustawy deweloperskiej sprzedający ma obowiązek sporządzić prospekt oraz udostępnić go każdej zainteresowanej osobie, w tym potencjalnemu kupującemu.

Czytaj dalej » „Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?”

Tagi: , , ,

Odpowiedzialność dewelopera za wady lokalu a nowa ustawa deweloperska

Jednym z najbardziej newralgicznych oraz stresujących aspektów nabycia nieruchomości od dewelopera jest kwestia ewentualnych wad fizycznych lokalu lub budynku. Co, jeśli odkryjemy, że ściany są nierówne, kanalizacja jest niedrożna, a w gniazdkach brakuje napięcia?

Czytaj dalej » „Odpowiedzialność dewelopera za wady lokalu a nowa ustawa deweloperska”

Tagi: , ,

„Lex deweloper” obowiązuje już trzy lata i… nie działa? Konsekwencje specustawy mieszkaniowej

W dniu 22 sierpnia 2018 r. weszła w życie ustawa o ułatwianiu w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, potocznie nazywana „lex deweloper”. Głównym założeniem tej specustawy mieszkaniowej było ograniczenie barier administracyjno-prawnych w zakresie budowy mieszkań dla osób należących do grup społecznych o umiarkowanych dochodach. Jak to wpłynęło na rynek nieruchomości?

Czytaj dalej » „„Lex deweloper” obowiązuje już trzy lata i… nie działa? Konsekwencje specustawy mieszkaniowej”

Tagi: , , , , ,

Jak najmniej stracić na Polskim Ładzie, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?

Wejście w życie tzw. Polskiego Ładu zmusiło większość przedsiębiorców do przemyślenia formy prowadzonej działalności gospodarczej i poszukiwania sposobów na optymalizację podatkową. Czy istnieje jeden uniwersalny sposób na minimalizację skutków wprowadzonych do polskiego systemu podatkowego?

Czytaj dalej » „Jak najmniej stracić na Polskim Ładzie, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?”

Tagi: , ,

Co zmienia ustawa deweloperska? Najważniejsze zmiany z punktu widzenia dewelopera

Dotychczas obowiązująca ustawa deweloperska z 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego ustanowiła ochronę praw nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego. Wprowadzenie tej regulacji było odpowiedzią na negatywne wydarzenia na rynku nieruchomości w latach poprzedzających jej uchwalenie.

Czytaj dalej » „Co zmienia ustawa deweloperska? Najważniejsze zmiany z punktu widzenia dewelopera”

Tagi: ,

Polski Ład. Na przedsiębiorców czekają podwyżki podatków

Polski Ład, jaki jest, każdy widzi. Percepcja na ów rzekomy ład nie jest spójna wśród Polek i Polaków. Jak to często u nas bywa – jedni chwalą, a drudzy narzekają. W praktyce też, gdyby spytać przechodniów, o co w tym wszystkim chodzi, zapewne mało kto ów Polski Ład w ogóle rozumie (abstrahując, że nieliczni przeczytali komplet ustaw go wprowadzających).

Czytaj dalej » „Polski Ład. Na przedsiębiorców czekają podwyżki podatków”

Tagi: , , ,

Poradnik Bezpiecznego i świadomego inwestowania cz. II – Co trzeba wiedzieć, aby bezpiecznie inwestować bezpośrednio w nieruchomości?

Inwestycje w nieruchomości są uważane za jedne z najbezpieczniejszych na rynku. Wielu ludzi marzy, aby zostać rentierem. Uzyskiwanie pasywnego dochodu pozwala bowiem na poczucie bezpieczeństwa finansowego. Inwestycje w nieruchomości stały się ostatnimi laty jednymi z najbardziej pożądanych. Według Finansowego Barometru ING dotyczącego sytuacji mieszkaniowej Polaków z listopada 2020 roku, aż 46% Polaków uważa, że ceny nieruchomości nigdy nie spadają. Wydarzenia związane z pandemią COVID-19 spowodowały, co prawda wzrost w stosunku do lat ubiegłych udziału osób, które nie zgadzają się z tym stwierdzeniem, ale ciągle jest to tylko 34%. Czy rzeczywiście tak jest?

Czytaj dalej » „Poradnik Bezpiecznego i świadomego inwestowania cz. II – Co trzeba wiedzieć, aby bezpiecznie inwestować bezpośrednio w nieruchomości?”